30.11.2019

" V tomto duchu se ponese letošní advent v Praze. Tím největším předvánočním dějištěm bude tradičně Staroměstké náměstí, kde se světla stromu rozežnou dnes přesně v půl páté odpoledne. Až do Tří králů je na každý den připraveno i kulturní vystoupení a další akce.
Přilehlý trh letos zdobí andělé, kteří návštěvníkům místy doslova létají nad hlavami. „Andělé patří odjakživa mezi symboly dobra, a my jsme je proto letos vybrali, aby střežili v centru Prahy kouzlo Vánoc,“ řekl Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.
Nad čistotou andělů stejně jako celého trhu bude letos bdít o poznání více uklízečů. Náklady na úklid se letos podle organizátorů navýší a vyšplhají se k milionové hranici. Zhruba půl milionu korun půjde na likvidaci servírovacího materiálu, loni na ni padlo přes 300 000 korun. Podle pořadatelů je ekologická likvidace proti běžné až desetkrát dražší. Dalších zhruba tři sta tisíc korun poputuje do rozvoje projektu 100% BIO. Všechny pochutiny i nápoje si tak budou moci hosté trhů vychutnat ze stoprocentně bio kompostovatelného nádobí, stejně jako na dalších velkých vánočních tržištích v Česku i v Evropě. Nechybí ani speciální odpadkové koše, které umožňují nejen třídění odpadu, ale také ho průběžně lisují.
Nový kabát dostaly oproti loňsku i prodejní stánky, které jsou v provedení kombinace kovu a obkladů z přírodního dřeva. Jejich štíty zdobí andělé, stmelovači letošních trhů. Nechybí například archanděl Gabriel, Michael, andělé Petronel či Muriel. Na ploše tržiště jsou i živé stromky v květináčích, které po skončení trhů najdou své místo v pražských lesoparcích. Za pořádání vánočních trhů na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí a náměstí Republiky putuje do pražské kasy každoročně čtyřmilionová injekce právě od společnosti Taiko. „Město nám na trhy finančně nijak nepřispívá,“ sdělila LN její mluvčí Tereza Tietze. "

 

ZDROJ: LIDOVÉ NOVINY, IVETA KŘÍŽOVÁ, 30.11.2019