4.7.2022

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Hledá se vánoční strom pro Prahu 2022

(Praha, 4. července 2022)

 

Česká metropole opět začíná hledat strom pro největší Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Organizátor trhů, společnost Taiko vyhlašuje ve spolupráci se společností Technologie hlavního města Prahy již podvanácté soutěž Hledá se strom. Zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro postavení v samém srdci Prahy. Fotografie a popis stromů může veřejnost zasílat ode dneška až do 30. září 2022 na email info@taiko.cz. Vítěz obdrží tradičně symbolickou finanční odměnu.

 

Letošní Vánoční trhy začnou v centru Prahy 26. listopadu 2022 a potrvají do 6. ledna 2023. „Věříme, že se již letos Vánoční trhy na Staroměstské náměstí vrátí, proto opět žádáme veřejnost, aby nám zasílala svoje tipy na vánoční stromy. Vítěz se stane tradičně dominantou letošních Vánoc v Praze. Ten, kdo ho nabídne, nebo dá na něj tip, získá podle pravidel soutěže deset tisíc korun,“ upřesňuje Hana Tietze, mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí 2022.

Tip na vánoční strom může dát každý

Jehličnatý strom – Smrk ztepilý, který ozdobí Staroměstské náměstí po dobu adventu, se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství. Zasílat lze tipy na stromy, které jsou tzv. přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství apod.), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích. Tip může dát každý.

Loňský vánoční strom pocházel ze soukromého pozemku v obci Pěnčín v Libereckém kraji. Vzešel také ze soutěže Hledá se strom, kam zájemci zaslali zhruba třicítku tipů. Do výšky 22 metrů rostl 54 let.

Kritéria pro výběr stromu jsou jednoduchá

 

Kdo může dát svůj tip?

Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích osmi let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet. Tipy mohou zájemci posílat na email info@taiko.cz.

 

Jaký strom může zažít slávu na Staroměstském náměstí?

Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

 

 

Může růst kdekoli?

Růst může kdekoli v České republice. Po zkušenostech z minulého roku navíc není nutné, aby byl přímo u silnice. „Loni jsme si ověřili, že díky technice jsme schopní bez problémů dopravit také strom, který není v bezprostřední blízkosti komunikace. S použitím pásového jeřábu jsme dostali bezpečně strom na tahač s návěsem,“ upřesňuje Petr Hozák. Naložený strom má po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

 

Musí být strom zdravý?

Ano – stoprocentně! Strom nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku.

 

 

Tipy na vánoční strom je možné posílat do 30. září 2022!

 

  1. listopadu 2022 vyberou organizátoři ve spolupráci se společností Technologie hlavního města Prahy vhodného kandidáta. Městská společnost pak stejně jako v minulých letech zajistí pokácení, převoz a nazdobení vánočního stromu. Pokud se vše podaří podle plánu, strom by se měl rozsvítit za přítomnosti vedení hlavního města Prahy na Staroměstském náměstí v Praze, v sobotu 26. listopadu 2022.

Více informací o trzích a podmínkách soutěže najdete na www.trhypraha.cz/vanocni-strom/

 

Hana Tietze

tisková mluvčí společnosti Taiko, a.s. - organizátora trhů

Mobil: 602 168 014

E-mail: press@taiko.cz